Mr Vera Marković, docent – karton profesora i reference

Megatrend univerzitet
Fakultet za umetnost i dizajn
Bulevar Umetnosti 29
11000 Beograd, Srbija
Telefon: (+381 11) 138-396

d      d

Obrazovanje i profesionalne aktivnosti

– Diplomirala je 1995. godine kao student generacije na Fakultetu primenjenih umetnosti i dizajna u Beogradu, Odsek za dizajn tekstila.
– Godine 1997. boravila na profesionalnom usavršavanju na Akademiji lepih umetnosti (ASP), Poznanj, Poljska.
– Magistrirala je 1999. godine radom Bila jednom krila, kod mentora mr Ivane Veljović, vanrednog profesora, na FPUID, Beograd.
– Stručno usavršavanje:
– ASP, studio tkanina 1, profesor mr Ana Goebel;
– Tehnološko-metalurški fakultet, ispitivanje nagrizanja tj. ecovanja materijala u laboratoriji fakulteta; dr Dragan Jocić i dr Petar Jovančić
– Od 1998. godine honorarno radi pri Etnografskom muzeju u Manakovoj kući, kao predavač škole ručnog tkanja, u okviru Udruženja za očuvanje i razvoj ručnog tkanja, koje je član asocijacije srodnog udruženja Velike Britanije The assosiation of guilds of weavers, spiners and dyers.

– član je ULUPUDS-a od 1997. godine sa statusom samostalnog umetnika.

d   d

Nagrade

– Student generacije FPUID-a za 1995. godinu.
Nagrađena za dizajn kravate na danima Egipatske kulture u Beogradu, Muzej afričke umetnosti.

– ULUPUDS-ova plaketa za stvaralaštvo u 2000. godini.

Likovne kolonije

– 1998. Lepenski vir  Put u obećanju zemlju. U radu kolonije učestvovali su, između ostalih, Kosta Bunuševac, Anica Vučetić, Nenad Bračić, Peđa Gavrović, Milić od Mačve, Hubertus Vundik, Stefan škovran, Anja Goebel, Gerhart Benz.
– 1998. Smederevo 98  Pokret gorana Srbije. U radu četvrte likovne kolonjie učestvovalo je 20 slikara i jedan vajar, među kojima su bili Slobodanka Šobota, Zoran Gaći, Miodrag Peđić, Aleksandra Horvat i drugi.
– 1999. Dani egipatske kulture u Beogradu, Interkontinental, Beograd.

– 2002. Atelje 61, kolonija tapiserista, Petrovaradin, Novi Sad.

d  d   d

Izvedeni projekti

– Diplomski rad štampana dekorativna tkanina BPK, Beograd
– Unikatni taftovani tepisi 90m2 za firmu IFTA u Beogradu