Radovi Jovanke Stanojević tematizuju portret do nivoa univerzalnosti – portreti se grade kroz individualne karakteristike koje ne sugerišu primarno identitetski sadržaj, već učitavaju životne priče i “stanja” koja postaju “opšta mesta” socijalnog prepoznavanja.

Portret nije samo nosilac individualnih karakteristika pojedinca, koji ima svoje ime, zanimanje, poreklo, status; portret je društvena činjenica, posledica uslovljenosti i sticaj okolnosti.

Pored velikih formata koji snažno i sugestivno deluju Jovanka Stanojević otkriva i u detaljima emotivne sadržaje: kosa, šnala, ¾ prikaz lica u monohromnim tonovima gradi sliku stanja, predodređenosti i neminovnosti u kojima se odvija svakodnevni život.

Autor postavke je Ksenija Samardžija.